1
Прочетете текста и отговорете на въпросите от 1 до 6 включително.
За думите
Ако човек се замисли колко скъпоценни могат да бъдат думите и какви загадки могат да крият в себе си, то той не би ги разпилявал така лекомислено, а би пристъпвал към тях благоговейно. С думи подреждаме нашите молитви, с думи обясняваме любовта си към най-близките на сърцето ни хора, с думи изразяваме и омразата си. Казва се, че дума дупка не прави, но една обидна дума може да остави дълбоки белези и синини върху човешкото сърце. За разлика от обидата добрата дума е като блага билка, тя става за мехлем на всяка рана. Затова, преди да изречем тежка дума по адрес на някого, добре е да помислим.
Думата е като гущера, изтървеш ли я веднъж от устата, не мож я върна назад. В народните приказки се разказва, че когато добрият човек говори, от устата му капе мед и масло и се търкалят жълтици, а когато зъл човек говори, от устата му изскачат змии, гущери и жаби. Казано е също така, че и мълчанието е злато.
Старите хора поучаваха, че с дърво се бие добиче, а човекът трябва да се бие с думи. Хубаво поучение, но за да биеш някого с думи, той все пак трябва да разбира от дума. Затова навярно се и казва - който не ще мира, ето му секира!
Мисля, че е много важно нашето отношение към думите. В старите времена, като говорели помежду си, хората си разменяли златни монети. Ние днес, като говорим, си разменяме книжни левчета. От ония износени и захабени книжни левчета, с които нищо вече не може да се купи, защото са изгубили всякаква стойност.
Как бихте завършили твърдението, за да бъде то вярно?
Заглавието на текста...