00:00:00

Тест по български език и литература за ДЗИ

1

В кой ред е допусната правописна грешка?

2

В правописа на коя сложна дума е допусната грешка?

3

В коя от подчертаните думи е допусната правописна грешка? В Бай - Ганьовската (А) епоха ненаситната (Б) жажда за печалба съжителства (В) със страха да се поема отговорност (Г).

4

В правописа на кое сложно название е допусната грешка?

Загубилата Кримската война (1) Русия, се принуждава да дели влиянието си в Османската империя (2) с големите европейски държави. Петербург пристъпва към реформи и активна външна политика за анулиране на Парижкия Мирен договор (3) от 1856 г. През лятото на 1875 г. започва нова Източна криза (4) след избухване на въстание в Босна и Херцеговина.

5

В коя от подчертаните думи е допусната правописна грешка? Но тия непрестъпни скали със своята дивота и надменност (1) хвърляли някакъв упрек и присмех в смелите сърца на младежите, за които нямало непреброденна (2) усоя...Магдалина спокойно пасла бащините (3) си кози и сякаш не обръщала внимание на момците, които лудеели по нея и постоянно (4) я дебнели...

6

В коя от подчертаните думи е допусната граматична грешка? Той отразява рания (А) период на формиране на българският (Б) разказ, когото (В) критиката нарича фрагментарен за разлика от зрялия (Г) период.

7

В кое от изреченията е допусната грешка при членуване на имената?

8

В кое изречение е допусната граматична грешка?

9

В кое от изречение НЕ е допусната пунктуационна грешка?

10

В кое от изреченията е допусната пунктуационна грешка?

11

При коя двойка отношението между думите е различно от отношението между думите в другите двойки?

12

В кой от следните редове думите са антоними?

13

Кой от посочените фразеологизми е синоним на словосъчетанието треперя над нещо придобито, което грижовно пазя и спестявам?

14

Кой от посочените фразеологизми НЕ е синоним на останалите?

15

Коя от посочените творби НЕ е разказ?

16

От кое стихотворение са стиховете? А как ще щурмувате, моля? С куршуми? Не! Неуместно! Ресто! - Не струва!-

17

Коя е причината Ботевият лирически герой да не може да изживее пълноценно любовното чувство?

18

В коя от Ботевите творби гневът на лирическия герой е насочен към псевдоборческото поведение?

19

Коя от изброените двойки съответства на смисъла на заглавието на Вазовата стихосбирка „Пряпорец и гусла”

20

Коя е основната опозиция, използвана от Вазов в „Епопея на забравените”, като се опира на митологичния модел?

21

Коя е водещата сюжетна линия, около която е изградено повествованието в повестта „Чичовци”?

22

Кое определение е НЕТОЧНО за романа „Под игото”?

23

Посочете НЕВЯРНОТО твърдение. Какъв смисъл има думата „вятър”, която често присъства в речта на героите от „Разни хора, разни идеали” на Алеко Константинов?

24

Кой от следните редове съдържа жанровете, характерни за поезията на П. Славейков?

25

Стиховете А Вардар, Дунав и Марица, Балкана, Странджа и Пирин ще греят нам - до гроб зарица сред спомена един. изграждат образа на родината в стихотворението:

26

Кой мотив НЕ присъства в стихотворението „Пловдив” от Д. Дебелянов?

27

Какъв смисъл НЕ е вложен в думите на стрина Дивдена от разказа „Задушница”: „Свят е това. Човещина! Умрелите - лека им пръст, с живите - живей!”

28

Прочетете текста и изпълнете задачите към него (от 28 до 34 включително):

Определен вид морски гъби могат да научат инженерите как да подобрят свойствата на оптичните канали, които се използват в съвременните телекомуникации. Американски изследователи твърдят, че този вид гъби изготвят влакна, които имат значителни преимущества пред оптичните влакна, произвеждани в промишлеността. Каналите на основата на оптични влакна са гръбнакът на съвременните телекомуникации - предават телефонни и компютърни сигнали от единия до другия край на света. И най-добрата човешка мисъл обаче досега не е успяла да измисли влакна с толкова добри параметри, както дълбоководната морска гъба Euplectella.
Джоана Айзенберг със своите колеги от лабораторията „Бел” доказа, че основното примущество на тези влакна е уникалната им издръжливост. „От тях могат да се правят възли и те не се повреждат. В същото време знаем, че основният проблем на съвременните оптични влакна са механичните повреди”. Влакната на гъбите са по-здрави и устойчиви и произвеждат светлинните сигнали както промишлените проводници. Друго интересно свойство - гъбите призвеждат влакната си при ниски температури, характерни за морското дъно, а за съвременното производство е нужна висока температура.
Най-интересното е, че Euplectella живее на дълбочина от стотици метри, където светлината е много дефицитна. Предполага се, че тези същества използват влакната си, за да предават цялата събрана от тях светлина (по всяка вероятност от биолуминисцентни организми) и да привличат към себе си храна.
Според Айзенберг малко вероятно е учените да се научат да правят влакна като гъбите. Те обаче могат да се поучат от тяхното „майсторство” и да го приложат в промишлени условия за производството на оптични кабели с подобрени параметри.


За коя сфера на общуване е подходящ текстът?

29

Кое заглавие е най-подходящо за текста?

30

Предназначението на текста е:

31

Кое твърдение НЕ е вярно според текста?

32

Кое твърдение е вярно според текста?

33

Как е осъществена връзката между изреченията в трети абзац на текста?

Резултати от теста

Верни ( от общо въпроса)
Грешни ( грешни и без отговор)
Време