00:00:00

Tест по БЕЛ за 7-ми клас

1

Прочетете текста и отговорете на въпросите от 1 до 4 задача: „От 15 август до 17 август централният площад на Брюксел „Гран палас” ще представлява огромен цветен килим. „Разтилането” на килими от живи цветя на това най-известно за белгийците и многобройните гости на града място започна през 1971г. и се прави на всеки две години. Според градските власти събитието отдавна се е превърнало в една от най-големите атракций на европейската столица, която като магнит привлича стотици хиляди посетители от Белгия и света. Тази година за изработването на килима белгийски цветари осигуриха 700 хиляди бегонии. Той е реплика на изтъкан през 17 век изключително красив френски килим, с което се отдава почит на френското председателство на Еропейския съюз. Бегониите бяха докарани на „Гран пала” в четвъртък следобед. Преди това на площада бе разгънат макет на килима в естествена големина, за да бъде репликата перфектна. Както винаги, разположеното на самия площад импозантно кметство на Брюксел ще бъде отворено, за да могат желаещите да хвърлят поглед върху килима и от високо. По същото време в кметството ще е отворена изложба на ценни произведения на килимарското изкуство.“ Кое е най-подходящото заглавие за текста?

2

Кое твърдение е вчрно според текста?

3

Как е осъществена връзката между първото и второто изречение в третия абзац от текста?

4

Кои са ключовите думи в текста?

5

В коя от думите е допусната правописна грешка?

6

В кой ред НЕ е допусната правописна грешка?

7

В кой ред фразеологичните словосъчетания са синоними?

8

Коя дума е най-подходяща да се постави на празното място в изречението: Трите момчета и спътничката им са невредими въпреки средишното...............по булеварда.

9

С кой от посочените изрази може да се замени подчертаното фразеологично словосъчетание, без да се промени смисълът на изречението? В чакалнята пред лекарския кабинет седях като на тръни.

10

Довършете изречението: В писмото се обяснява, че ако община Пловдив не прояви разбиране, България........от Европейската комисия.

11

В кое от изреченията е употребено преизказно наклонение?

12

В кое от изреченията няма вметната част?

13

В кое от изреченията е допусната правописна грешка?

14

В кой от редовете вярно са свързани цитат и литературна творба?

15

В кой от редовете заглавие на литературна творба и жанр Не са свързани вярно?

16

Кой от цитатите не е свързан с мъката на българските патриотиот раздялата с родинатав стихотворението „Заточенци”:

17

В кое от посочените произведения има разказ в разказа?

18

В кое от посочените произведения има епилог:

19

Коя от изброените стилистични фигури и тропи НЕ откривате в цитирания откъс от разказа „По жътва”? „Усилна жътва кипи из равното Софийско поле. От край до край, докъде ти око види, се люлеят златни ниви и морни работници се мяркат там от тъмни зори. Бог тия дни даде страшна жега. Свило се е синьо небе над земята и сипе огън и жар.“

20

Отказът на баба Илийца да скрие бунтовника при първата им среща в Церовата гора е продиктуван от:

21

Фолклорният мотив за жертвата НЕ присъства в:

22

Кой от посочените детайли НЕ характеризира образа на Гунчо от разказа „По жицата”?

23

Посочете НЕВЯРНОТО твърдение. Чрез образа на песента в разказа „По жътва”:

24

Посочете НЕВЯРНОТО твърдение. Защо лирическият говорител възхалява и защитава родния език в стихотворението „Българският език”?

Резултати от теста

Верни ( от общо въпроса)
Грешни ( грешни и без отговор)
Време