Тест за ДЗИ по Български език и литература

Матура Български език и литература от Ботев до Дебелянов. Подготовка за тестовата част от ДЗИ по БЕЛ. Теста предоставя възможност на зрелостниците да проверят знанията си.

Информация и рейтинг

Дата: 2012-04-28 00:34:23
Предмет: Български език
Предназначен за: Ученици от 12 клас
Въпроси: 31 въпр.
Сподели:

Публикуван от

legolas

Въпросите, които ще видиш в теста:

  1. Прочетете текста и отговорете на въпросите 1-6:

    Трубадурите на Прованс са създатели на лирика, която е първата в европейската култура след античността, която се създава на говорим народен език и носи подчертано светски характер. Нейната поява е немислима без възникването и утвърждаването на т. нар. "куртоазен идеал " през XII в., свързан с новата придворно-аристократическа култура и култа към дамата на сърцето. Общо са запазени 30-40 сборника с трубадурска лирика от края на XIII до XV век. Съвременният читател не може да получи вярна представа за автентичното звучене на провансалската лирика, защото тя е сложно синкретично явление, т. е. била е предназначена не за прочит, а за публично изпълнение, като при това е била пята.
    Първите изяви на трубадурите се отнасят към първата половина на XI в., а зараждането на лириката трябва да се отнесе към самия край на XI и началото на XII в. в графство Поатие (Пейтиу), наследствено владение на аквитанските херцози. За първи трубадур се смята Гилйем IX, херцог на Аквитания и граф на Пейтиу (1071-1127), чиято внучка Алианор Аквитанска (1122-1204) е последователно съпруга на френския крал Шарл VII (1137) и на бъдещия английски крал Хенри Плантадженет (след 1152 г.). Именно тези бракове създават предпоставката за проникването на трубадурската лирика и във френския, и в английския кралски двор, а при дъщеря й Мари дьо Шампан в местния аристократически двор се създава теорията на куртоазната любов.
    Тайната любовна връзка между трубадура и неговата дама на сърцето е довело до употребата на senhal (знак, псевдоним) вместо името на дамата, макар най-често да е било известно коя е възпяваната жена. Това е лесно обяснимо, като се има предвид извънбрачният характер на куртоазната любов.
    (Симеон Хаджикосев)

    Темата на текста е:
  2. Кое от следните твърдения е вярно според текста:
  3. Кое от твърденията НЕ Е вярно според текста:
  4. Кой от посочените изводи НЕ може да се направи според текста:
  5. Изразът "автентично звучене" означава:
  6. Кои са ключовите думи и изрази в текста:
  7. В кой ред отношението между двойките думи е различно от отношението в другите редове?
  8. В кое изречение подчертаната дума е употребена с пряко значение?
  9. В кой ред думите са антоними:
  10. В кой ред думите НЕ са антоними?