00:00:00

Пробен тест по БЕЛ (Тест)

1

Въпреки че имат едно и също предназначение - да защитават своите обитатели, замъците не изглеждат еднакво. За разлика от европейските замъци с техните дебели стени японските изглеждат изящни с елегантно извитите си покриви.
С бели стени и високи покриви замъкът Химедзи в древната японска столица Нара е най-големият и най-елегантният от всички оцелели до днес японски замъци. Понякога го наричат Бялата чапла - заради приликата му с тази птица, която гнезди по бреговете на река Сенба. Големи декоративни риби украсяват покривите на замъка - като магическо средство, предпазващо от пожар. Ще попитате защо точно от пожар? Ами защото по-голямата част от замъка е направена от дърво.
Отбранителните съоръжения на замъка никога не преминали през изпитанието на истинската битка, но заслужават да им се обърне внимание. Замъкът е ограден с висок каменен зид с наблюдателни кули, заобиколени от три рова, пълни с вода. През малките отвори в зида и наблюдателните кули защитниците на замъка можели да обстрелват нападателите със стрели и куршуми.

Текстът НЕ може да бъде озаглавен:

2

Кое твърдение НЕ е вярно според текста?

3

Коя от думите НЕ е синоним на употребената в текста дума изящни?

4

Кое твърдение НЕ присъства в текста?

5

В коя от думите има правописна грешка?

6

В кое от изреченията е допусната правописна грешка?

7

Кой ред НЕ съдържа наставка?

8

В коя от двойките думи има същото съотношение както при риба - аквариум?

9

Поздравявам се отнася към хваля както упреквам към:

10

В кой ред НЕ е допусната правописна грешка?

11

В кой ред всички думи съдържат променливо я?

12

В кой ред фразеологизмите НЕ са антоними?

13

В кой ред фразеологизмите са смислово обвързани?

14

В кое от изреченията е допусната пунктуационна грешка?

15

В кое от изреченията е допусната пунктуационна грешка?

16

Подчертаните думи в изречението Изпитваше благоговение към неговата личност и чакаше търпеливо благоволението му да го приеме. са:

17

Посочете вярното твърдение. Репортажът:

18

В кой ред НЯМА правописна грешка?

19

Кое от изреченията е просто разширено?

20

В кое от изреченията е употребен глагол в повелително наклонение?

21

Посочете НЕВЯРНОТО твърдение.

И Вазовите хъшове, и баба Илийца:

22

Кой е цитатът, който носи различно внушение от останалите?

23

Аз се отвлякох. Нали бяхме се запътили да пием по една бира. Заведе ни нашият чичероне в едно доста обширно и чистичко помещение. Всичките маси бяха празни, ако и да нямаше 9 часът вечер. Наоколо бюфета имаше постоянно движение: посетители дохождат, поръчват си бира или уиски, изпият, заплатят и се оттеглят мълчаливо. Слава богу, че тази пивница не беше чисто американска, а то и ние нямаше да имаме удоволствието да се разположим около масата и със сладка приказка да си изпием по някоя чаша бира, а трябваше като онези неми, хладни посетители, като че изкуствени, человекоподобни машини, да се изправим пред бюфета, както у нас правят хасъл пияниците, и мълчаливо да си изпразним чашите. В пивниците, съдържани от американци, няма места за сядане: всяка консумация става пред бюфета; там са наслагани всевъзможни закуски на разположението на посетителите безплатно. Ако си с дебелички очи, можеш да изпиеш само една бира, а да се нахраниш хубавичко със закуски и ще правиш тази "икономия" дотогава, докато един ден стопанинът не те улови за яката и ти помогне да изхвръкнеш из вратата.

Посочете вярното твърдение.
Текстът говори за:

24

Посочете НЕВЯРНОТО твърдение.
Текстът говори за човека от Новия свят чрез:

25

Посочете НЕВЯРНОТО твърдение.
Какво казва текстът?

26

Посочете НЕВЯРНОТО твърдение. Мислите на Илийца:

"Да направя това добро клетнику! Какъв беше!" "Беки и Бог се умилостиви и поживи детето. Света Богородичке, помогни ми само да стигна до манастира, божичко, закрили го, българин е, тръгнало е за християнска вяра курбан да става."

говорят за:

27

С кое от твърденията НЕ може да продължи разсъждението?

Гротеската е предпочетено художествено средство от Любен Каравелов в повестта "Маминото детенце". Тя:

28

Посочете НЕВЯРНОТО твърдение. Откъсът:

"Ако Нено плащал някому дългът си, то неговата съпруга искрено съжалявала, че това се е случвало действително. В нейната глава доволно често се въртели такива мисли: "Добро би било да не плащаме на работниците. Сяка година би ни оставали по десет хиляди гроша." "А нам секи трябва да плаща." "Ако аз да би намерила на пътя сто хиляди гроша, то би ги скрила и никому не би показвала. Нека седят закопани в градината. А ако намеря само сто гроша? И тях ще да заровя в градината - в гърненце, а в някой дрипел, защото гърнето чини шестдесет парици. А ако намеря пръстен? Него ще да продам." И множество още зрели и практически мисли се провирали през мозъкът на тая знаменита жена, ако тоя процес и да произходил без вълнение, без страстни увлечения и без напразни разговори."

говори за Неновица чрез:

29

Кой от цитатите е начален за посочената творба?

30

Посочете НЕВЯРНОТО твърдение.
Текстът:

"Най-после тръгнах боязливо, застанах на прага и надникнах. Сред къщи на едно триножно столче седеше като на трон леля Дъмша - гордостта на добрата леля Станка и нашия свещен идеал. На главата u стоеше смачкана черна шапка, украсена с две избелели рози, до които стърчеха две черни проскубани страусови пера и трепереха почти до тавана. С тия пера цялата леля Дъмша приличаше на голяма черна пеперуда, която бе разперила пипалата си и чакаше нещо. Върху плещите u висеше малко червено шалче. Лице сухо, кокалесто, с цвета на ощавена гайда, с голямо мъхнато разстояние между носа и устата, с редки дълги косми по брадата, с вежди, паднали отстрани, дърпани от безчислени бръчки около свитите й очи. Тя говореше громко и из устата u се показваха два стари зеленясали зъба като камъни пред някоя тъмна пещера. Тя ме погледна приветливо и в нейния кротък кравешки поглед имаше толкова обич, простодушие и доброта, че аз, неподбутнат от никого, пристъпих сам и целунах жилестата й ръка смирено и страхопочитателно. Около леля Дъмша стоеха дечурлигата, прехласнати в съзерцание, а до коленете u седеше леля Станка, умилена до сълзи, като пред някоя чудотворна икона."

говори чрез:

31

Посочете НЕВЯРНОТО твърдение.
Текстът:

"Под една кичеста круша в една от трендафиловите градини било постлано черно-жълто китено чердже, на което седели две лебеници или, както ги наричат казанлъчени, две дини, които представлявали едно - същност и неразделност, или, да кажа по-понятно, едната лебеница, която била твърде голяма и малко продълговата, седяла на черджето, а другата, която била малка и туплеста, седяла на първата лебеница, така щото от тия две разновидни лебеници произходило едно неразделно мазно тяло, което се наричало Нено чорбаджи. Но аз заборавих да ви кажа, че голямата лебеница е била облечена в копринена риза, в ленени гащи и в бяло копринено с червени пръчици елеченце и че малката лебеница е била покрита с бял фес. Голямата лебеница се повдигала нагоре и отпускала се надоле твърде затруднително, а когато произходило това, то на малката лебеница се отваряла някаква дупка, над която стърчели две дълги черно-бели урязалки козина, поимала и изпускала воздух и клокала така поетично, чегато в голямата лебеница се намира цял вулкан. Но малката лебеница имала още две преимущества: на нея стърчели три червени подлоги, които носили название уши и нос, и две черни точки, които в общежитието се наричат очи, а по манастирите - светила.":

32

Посочете вярното твърдение. И двата текста - в задача 30 и в задача 31:

33

Коя от характеристиките НЕ може да бъде отнесена към книгата на Алеко Константинов "До Чикаго и назад"?

34

Кой от цитатите НЕ е свързан със съня на Бръчков във II глава на Вазовата повест "Немили-недраги"?

35

В кой от цитатите НЕ присъства градация?

36

Кой е правилният вариант на съществителното име?

37

В кое от изреченията има граматическа грешка?

38

В кое от изреченията НЕ е употребено числително име?

39

Каква синтактична служба изпълнява подчертаната дума в изречението? Самотни стоят черни стволи.

40

Кой ред посочва вярно синтактичната служба на думите в тяхната поредност в изречението?

Цар Калоян вярваше в упоритостта и смелостта на Добромир.

41

В кое от изреченията НЕ е употребено приложение?

42

В кое от изреченията "си" НЕ е местоимение?

43

В кой ред в думата има несъответствие между броя на буквите и звуковете?

44

В кое от изреченията глаголът е от несвършен вид?

45

Кое от изреченията е просто кратко?

46

Кое от изреченията е едносъставно?

47

Кое от изреченията НЕ е безглаголно?

48

В кое от изреченията НЕ присъства лично местоимение?

49

Колко пунктуационни грешки са допуснати в изречението? Селянинът погледна към овцете запладнени на поляната, задържа очите си над тях, но погледът му пълен с грижа тъй си и блуждаеше.

50

В кое от изреченията НЕ е употребена обособена част?

Резултати от теста

Верни ( от общо въпроса)
Грешни ( грешни и без отговор)
Време